XVI FIJI GAMES                          18th - 22nd April, 2019
Linking Fiji through Sports

The XVI Fiji Games will be held 19-22 April, 2019 during the Easter weekend.  The dates have been confirmed to allow sports on the 2019 Pacific Games program, if they so wish, to use as the final trial for team selection.  As per Team Fiji timelines final names must be submitted no later than 24 April.  It has been an event that has always been looked forward to with great excitement and electrifying atmosphere.Proposed by former FASANOC President and life member Captain Satan Brown and former member of Fiji Sports Council, Bobby Tikaram in 1993, festival of national sports in Fiji, Fiji Games, has been organized every year since 1994.

Results By Sport   Archery Athletics  Basketball Badminton  Boxing  Darts Powerlifting
 Swimming  Table Tennis Taekwondo  Weightlifting Yachting


theme-sort
Powered by flickr embed.

Flash-updates

Monday 22 April

2019 Fiji Games concluded this evening with Swimming and Darts.

Sunday 21 April

Sailing: Despite rough seas and strong winds, Fiji Sailing showed spirit and continued with their 2019 Fiji Games competition.

Darts: Competition currently underway

Swimming: Finals - 5pm Damodar Aquatic

Saturday 20 April

Athletics: Heavy rains and strong winds did not deter athletes from participating at the 2019 Fiji Games athletics competition. Suva bagged 16 Gold, 13 Silver, 13 Bronze.

Medal Tally: Serua, Nasinu, Nausori, and Kadavu registers on the medal tally. Suva is still in first position with 17 Gold, 9 Silver, 10 Bronze. Click the link to view the medal tally.

Swimming: 3 Records broken on Day

Golf: Last Tee off: 12.00pm

All competitions are currently underway today.

Friday 19 April

Medal Tally: Rotuma currently leading the medal tally with 7 Gold, 2 Silver, 4 Bronze.

Boxing:Weight in started at 8am this morning.

Badminton

Underway this morning at Yat Sen School Hall.

Golf

Postponed

Swimming

Finals this evening at the Damodar Aquatic Centre.

MEDAL TALLY                      

                               Gold          Silver            Bronze

SUVA                      60               75                   53

NADI                       28               22                   23

ROTUMA                28               13                   13

NADROGA              11               11                    0

NAITASIRI               9                  8                    7 

RABI                        7                  2                    3 

NAUSORI                6                   6                   3  

NASINU                   5                   4                   5  

LABASA                  5                   3                   2       

TAILEVU                  4                  12                  4     

SERUA                     4                  3                    4

 LAMI                        4                  1                    2  

SAVUSAVU              3                   6                   3

LAUTOKA                3                   3                   5 

KADAVU                  3                  1                    0

TAVEUNI                  3                   0                   0

LAU                          2                   2                   0

NAVUA                     2                    1                  2

LEVUKA                   2                   1                   1

RA                            2                    0                   0    

BA                            1                   1                    1

RAKIRAKI                1                  1                     0

BAU                          1                  0                     0 

YASAWA                   0                  1                    1   

KOROVOU               0                  0                     1

GAU                           0                  0                    1

Schedule

Thursday 18th April

Swimming
9am - Heats
5pm - Finals Aquatic Centre

Basketball
6pm - 10pm FMF GYM

Beach &  Indoor Volleyball
11am - 4pm Beach Court & Netball Court

Friday 19th April , 2019

Badminton
9am - 5pm Yat Sen Hall

Basketball
8.30am - 9.30pm FMF GYM

Beach  & Indoor Volleyball 
9am- 6pm National  Beach & Netball Courts

Billiard’s  & Snooker
2pm - 10pm Defence Club,  Merchants Club

Boxing
8am Weigh in 12pm Nasinu Police  Mobile 
Start 6pm

Darts
2pm - 5pm Defence Club.

Golf
Golf Club

Swimming
9:00 am Heats
50m Finals Damodar City  Aquatic Center

Table  Tennis & Para TT 
9am 6.30pm Lambert  Hall

Sunday 21st April

Billiards  & Snooker
9:00am - 11:00pm Defence Club,Merchants Club

Darts 
2:00pm - 5:00pm Defence Club

Yachting 
10:00am - 2:00pm National  Sailing Centre

Swimming
9:00am - heats
5:00pm Finals Damodar City  Aquatic Center

Table Tennis  & Para
9:00am - 6.30pm Lambert Hall

Saturday 20th April

Archery
8am - 4.30pm, St  Joseph Secondary School Grounds  

Athletics  & Para Athletics
9:00am - 5:00pm ANZ  Stadium 

Badminton
9:00am - 5:00pm  Yat Sen School Hall 

Basketball 
8.30am - 9.30pm FMF GYM


Saturday 20th April

Beach  & Indoor Volleyball
9:00am - 6:00pm National  Beach & Netball Courts undefined

Billiards  & Snooker 
9:00am- 11:00pm  Defence  Club , Merchants Club

Boxing
8:00am Weigh in
12:00pm - 6:00pm Nasinu Police  Mobile 

Golf  Fiji
Golf  Club, Vatuwaqa

Powerlifting
8:00am - 3:00pm Charman's Gym 

Yachting -
9:00am - 2:00pm National  Sailing Centre

Swimming
9:00am: heats
5:00pm Finals Damodar City  Aquatic Center

Taekwondo
8:00am - 3:00pm Khartiya Hall 

Weightlifting 
8:00am - 2:00pm National  Fitness Centre

Sunday 21st April

Billiards  & Snooker
9:00am - 11:00pm Defence Club,Merchants Club

Darts 
2:00pm - 5:00pm Defence Club

Yachting 
10:00am - 2:00pm National  Sailing Centre

Swimming
9:00am - heats
5:00pm Finals Damodar City  Aquatic Center

Table Tennis  & Para
9:00am - 6.30pm Lambert Hall

Monday 22nd April 

Billiards & Snooker 
9:00am - 11:00pm Defence Club, Merchants Club 

Darts
11:00am - 5:00pm Defence Club 

Swimming
Damodar City  Aquatic Center